top of page
תא נווה זיו.jpg

Hyperbaric Oxygen therapy (hbot)
טיפול בחמצן בלחץ נמוך

שהיה בסביבה בה הלחץ האטמוספרי גבוה גורם לחמצן להיות מומס  לא רק לתאי הדם האדומים, אלא גם לפלזמה, לנוזל הלימפה ולנוזלי מערכת העצבים המרכזית כולל הנוזל המזין את המוח.  באופן הזה, החמצן יכול להגיע לאזורים בהם זרימת הדם חסרה. העלייה ברמות החמצן בדם מסייעת לגופו של המטופל להפחית נפיחות, להרוג חיידקים ולגדל כלי דם חדשים ומסייע לתהליכי החלמה להתרחש במהירות ויעילות רבה יותר.  לטיפול יש גם השפעה מיטבית ניכרת על פעילות קוגניטיבית כמו חרדות, דיכאון, קשב וריכוז ומצבי מתח נפשי אחרים.

טיפול בחמצן היפרברי - תא לחץ 

החדר ההיפרברי הראשון נוצר בשנת 1962.  במקור הוא נועד לטיפול  במצבים של רגל סכרתית, תסחיפי אוויר וגז, הרעלת פחמן חד חמצני ושאיפת עשן, לטיפול בנמקים, כוויות, ועוד.

במהלך הטיפולים התגלו תועלות רבות נוספות לטיפול בחמצן בלחץ . 

כיום אנו מטפלים במגוון מצבים רחב של מצבים, החל מסכרת, אנרגיה נמוכה, שיתוק מוחין, פגיעות ראש, עייפות כרונית, פגיעות מוח, טרשת נפוצה, ALS, אנמיה, ריפוי פצעים וצלקות, טיפול לאחר שבץ מוחי, טיפול וריפוי לאחר ניתוח, שיפור תפקוד,  אוטיזם, דמנציה, פציאליס ועוד.   לחמצן ההיפרברי יתרונות גם בתחום האנטי אייג'ינג, תפקוד מיני ותפקוד מנטלי קוגנטיבי.

בטיחות הטיפול בתא לחץ 

. בטיפול בתא הלחץ יש לתת את הדעת לשני מרכיבים, מרכיב החמצן הנוסף ומרכיב הלחץ הנוסף.

באויר שאנו נושמים במצב רגיל יש כ 21% חמצן, הכניסה לתא לחץ בו הלחץ האטמוספרי הוא 1.4 אטמוספרות כפי שקיים אצלנו בקליניקה  ונשימה של החמצן הנוסף בתא (לא 100% חמצן מבלון חמצן כמו בבית חולים)  מאפשר למטופל לקבל חמצן בריכוז של 50-60% , רחוק מאוד מרף הסכנה של ה רעלת חמצן.

 

הלחץ בתא מוגדר כלחץ מתון, ועומד על 1.4 בר. שזה מקביל לצלילה לעומק של 4 מטרים.  בדר"כ יש צורך לאזן את הלחץ באזנים עי פמפום, פיהוק וכו.  ישנם מספר מצבים רפואיים בהם הכניסה לתא לא מומלצת כגון פגיעה בעור התוף או רשתית העין, המטופל ממלא שאלון רפואי לפני הכניסה לתא ולמעט מספר מקרים המפורטים שם הטיפול בטוח ונעים. 

 

טיפול בילדים

טיפול בחמצן היפרברי נמוך מניב תוצאות נפלאות עם ילדים. למעשה, מחקרים רבים  על ילדים הסובלים מפגיעות מוח, עיכובים בלמידה והתפתחות, אוטיזם והפרעות גנטיות הראו  תוצאות חיוביות ותקווה רבה.. ההשפעה ניכרת גם במקרים של קשב וריכוז ומצבי רוח

 

טיפול בקשישים 

 טיפול בחמצן היפרברי נהדר עבור אוכלוסייה מבוגרת. הטיפול נותן דחיפה חזקה קדימה ומעכב את תהליכי ההזדקנות.  למעשה, מחקרים חדשים מראים כי חמצן היפרברי מאט אפופטוזיס (מוות של תאים), מסייע בנוירופתיה סוכרתית, דמנציה, אלצהיימר ומקנה חיוניות ואנרגית ריפוי כללי

 

 

כמות הטיפולים הנדרשת

פרוטוקול '40 השעות הוא "תקן הזהב" המקובל בארה"ב. יחד עם זאת,  גם בסדרות טיפול קצרות יותר ניתן לראות יתרונות פיזיולוגיים ברורים בעקבות טיפול

ההשפעה הפיזיולוגית המיטבית של טיפול בחמצן היפרברי מתחילה כבר  מהטיפולים הראשונים. ישנן עדויות רבות לשיפור ברמת החמצון בדם ולשיפור במדדים של מערכת ההגנה של הגוף כבר מהמפגש הראשון.  בנוסף, ההשפעה האנטי- דלקתית מהירה אף היא וניכרת תוך כ 4 טיפולים. מחקרים רבים גם מדווחים על אפקט של  שיכוך כאבים לאחר 5 עד 10 מפגשים ועדויות

להיווצרות כלי דם חדשים (אנגיוגנזה) שיכולה להתרחש בין 10 ל -20  טיפולים

.

מנתונים שנאספו במרכזי טיפול גדולים בארה"ב עולה הסיכום הבא:

אחד - חמש מפגשים: שיפור רמת האנרגיה התאית , אופטימיזציה של תפקוד רקמות

כולל אצל הסובלים מפחמן חד חמצני עודף (מעשנים) או הסובלים מאנמיה קלה.

ירידה במדדי דלקת, דבר שיכול לסמן את תחילתו של תהליך ריפוי  טבעי.

חמש - עשר מפגשים: משמשים בדרך כלל לטיפול בפציעות חריפות עם נזק לרקמות רכות, במיוחד אם מעורב כאב.

 עשר - עשרים מפגשים: פציעות חריפות חמורות יותר או פציעות כרוניות

 עשרים - ארבעים מפגשים: נזקי רקמות גדולים וכאשר נדרשת היווצרות של רקמה חדשה,

 

האם אוכל להשתמש בחדר היפרברי בזמן הריון?

בדרך כלל לא מומלץ לעבור טיפול היפרברי בזמן הריון.  

ישנם דיווחים חיובים על טיפול בזמן הריון, תוך ציטוט מחקרים שנעשו ברוסיה. אולם  עד לקבלה של מחקרים המאשרים את בטיחות הטיפול ההמלצה היא לא להיות בתוך תא לחץ  במהלך היריון.

 

האם ניתן להגיע לאותן התוצאות על ידי נשימה של חמצן מרוכז ללא צורך להיכנס לתא לחץ?

לא. אצל אדם בריא סיטוראצית החמצן בדם (כמות החמצן שנקלטה בכדוריות הדם האדומות) היא כ 97% - אן הרבה מקום  לשיפור המדד הזה בתנאי הסביבה הרגילים. השהיה בסביבה בה הלחץ הברומטרי גבוה יותר היא  זה שמאפשרת לחמצן נוסף להיות מומס בנוזלי הגוף,  בפלסמת הדם,  הוא חודר עמוק יותר לרקמות ויכול להגיע לאזורים עמוקים יותר בגוף בהם רמות החמצן  מוגבלות.

 

תוך כמה זמן ארגיש ביתרונות הטיפול?

כל אדם שונה, חלק מהמטופלים ירגישו את היתרונות באופן מידי, אחרים עשויים שלא להבחין בכך

עד לסיום סדרת הפגישות ההיפרבריות שלהם.

מבחינת פרוטוקול ה 40 שעות, נאספו דיווחים רבים על הטבה שמדווחות בפרק הזמן של עד 4 שבועות מסיום הטיפול.!

 

מתוך  אתר     https://hbotusa.com/

bottom of page